4. 6. 2021 Od Václav Fiedler 2

Povídání o perech, část pátá.

V minulém díle jsem slíbil něco o inkoustech. Historie inkoustů se táhne až do starého Egypta a Číny, receptur na inkoust bylo v těch dobách tolik jako písařů, protože si inkoust každý písař dělal sám.

I v dnešní době je možné objevit lidi, kteří si vaří svůj vlastní inkoust.

Tyhle inkousty vařil pan Kotrla a pokud by někoho zajímalo víc, zde je odkaz na recept.

Já jsem si pro dnešní díl vybral pár inkoustů co mám doma a zkusím tu sepsat moje postřehy. Rozhodně se ale nejedná o nějakou recenzi nebo něco podobného. To přenechám kompetentnějším.

Jako první přijde na řadu inkoust Beaufort ink – Peacock. Jedná se o modrozelený inkoust s plnou a výraznou stopou, podle mě vhodnější pro širší hroty, které přenášejí větší množství inkoustu. Použitý hrot je Twin point od Bocku

Druhý inkoust je také Beaufort ink, odstín Obsidian black. Černý inkoust jehož stopa je spíše tmavě šedá než černá, nezaznamenal jsem žádný rozdíl při použití různých šířek hrotů. Použitý hrot Peter Bock F

Třetí inkoust je Robert Oster Signature – Bishop to King. Nejlepší inkoust co mám doma, s použitým hrotem (Italic point 1.1) klouže po papíru skoro sám. Krásná barva s tmavšími stíny a je takový jako hodně mokrý, přesto rychle zasychá. Můžu jen doporučit. Všimněte si že jsem blbě napsal název inkoustu, ale snad mi to Robert odpustí 😀

Poslední tři inkousty shrnu v jednom odstavci, jedná se o levnější inkousty což ale neznamená, že jsou nějak špatné. Se všemi se píše podobně, nicméně inkousty Pelikan vycházejí lépe než Centropen. Už kvůli barvám, kterých Pelikán nabízí větší množství.

Třeba to někomu z Vás pomůže při výběru vhodného inkoustu. Pokud by kdokoli z Vás chtěl vědět něco víc o inkoustech a perech, doporučím mu stránky Penmania spisovatelky Venduly Brunhoferové.

http://penmania.cz

Nakonec Vám musím doporučit e-shop s pery a inkousty Atramentum Marie Součkové, který mi dodal inkousty Robert Oster a Pelikan. Má krásné inkousty, zápisníky, papíry a parádní blog.

https://www.atramentum.cz

Všem děkuji za Váš čas a zase někdy příště. VF

Pokud by Vás zajímalo něco konkrétního napište to do komentářů.

Nápis na úvodní fotografii napsal pan Martínek ze Staňkovic.