28. 3. 2021 Od Václav Fiedler 0

Povídání o perech, část třetí

Iridium Point Germany – magický nápis na většině hrotů většiny výrobců (včetně mě).

Na stránkách většiny českých výrobců můžete číst věty jako, ¨naše pera jsou osazena vysoce kvalitními hroty z Německa¨ nebo dokonce ¨špičkové iridiové hroty vyrobené v Německu¨. Také jsem to tak psával, pravda ale je, že hroty iridiové rozhodně nejsou a na pozdrav ¨Gutten tag¨ by Vám pravděpodobně odpověděly 再會 nebo अच्छा दिन. Většina hrotů označených Iridium Point Germany (IPG) je vyrobená v Číně nebo v Indii a o iridiu nikdy neslyšela.

Ten nápis vychází ještě z doby kdy se hroty v Německu skutečně vyráběly a byl něco jako záruka německé kvality. Pak se do výroby pustily státy, které duševní vlastnictví moc neřeší a nápis ztratil smysl. Nicméně je tam a většina lidí tomu i věří. I v dnešní době mají německé hroty ve světě velmi dobrý zvuk a patří, spolu s Japonci, ke světové špičce. Zajímavé ale je, že ani Peter Bock, ani JOWO (dva největší němečtí výrobci) na svých hrotech tu větu nemají. 😀

Další informace v nápisu je Iridium point, což by mělo znamenat že ta kulička na konci hrotu nějaké iridium obsahuje. Bohužel tomu tak není, původní německé hroty iridium skutečně obsahovaly, ale dnes jsou k dispozici jiné vhodnější a levnější kovy (ruthenium, wolfram, osmium) v dnešní době je iridium druhý nejdražší kov na světě (hned za rhodiem) Jeden kilogram iridia stojí 1 392 000kč a těžko můžeme čekat, že ho někdo bude dávat do hrotů za stovku. Takže ve finále je většina (nedovolím si tvrdit že všechny) IPG hrotů vyrobená z oceli a ta kulička, po které se inkoust přenáší na papír je z nerezové oceli. Což ale nutně nemusí být špatně, řešení je to levné a funkční. Podle Phila Darta (Beaufort ink) od kterého jsem čerpal informace, je největší problém u levných hrotů výstupní kontrola kvality. Prostě ty hroty nejsou stejné a můžete narazit na horší i lepší kousek. Já jsem podobnou zkušenost už udělal, na zkoušku jsem koupil čínské hroty Jinhao silver F a ze tří hrotů dva psaly normálně a jeden slyšitelně škrábal při tazích zespodu nahoru, třeba když píšete malé psací l to bylo za trest.

To je jeden z důvodů proč nekupuji kity od tchajwanského Dayacomu, ale od anglických firem, kde je větší šance, že si kvalitu hrotů ohlídají.

Další nevýhoda IPG hrotů je, že si nemůžete vybrat šířku, prostě se dodávají v M a hotovo. Přitom podle mě je nejoblíbenější šířka F. Proto si dovolím tvrdit, že IPG hroty Vám budou vyhovovat jen do té doby než vyzkoušíte nějaký lepší hrot v šířce, která Vám vyhovuje. U mě v nabídce najdete hroty od firmy Peter Bock a ty by Vám na pozdrav Gutten Tag odpověděly Hallo, wie geht?

Díky za Váš čas VF