27. 3. 2021 Od Václav Fiedler 0

Povídání o perech, část druhá

Dnes si řekneme něco o hrotech, o jejich velikosti, druzích a tak podobně.

Základní dělení je ve velikosti, jestli se jedná o plastová pera z Aliexpresu, značková pera (Mont Blank, Pelikan, Parker, Sailor) nebo ručně vyráběná pera (VFpen, nikoho jiného sem psát přece nebudu :-D) dělí se pera na tři velikosti.

Velikost #5, #6 a #8 na obrázku je vyfocený rozdíl mezi pětkou a šestkou, osmičku jsem nikdy neměl ani neviděl, ale vím že existuje.

Další dělení je podle šířky stopy, základní velikosti jsou na obrázku.

EFExtra Fine Extra slabý – 0,3 mm – pro „lehkou ruku“ s velmi lehkým dotekem, jemná linka při psaní, vhodný pro psaní do úzkých linek, tabulek formulářů.
FFine Slabý – 0,5 mm – mírným tlakem vytváří jemnou stopu, vhodný pro uživatele se standardním rukopisem, velmi oblíbený.
MMedium Střední – 0,7 mm – průměrný tlak a šíře stopy při psaní, vhodný pro uživatele, kteří mají rádi malinko silnější linku.
BBroad Široký – 0,9 mm – větší oblý hrot pro širokou psací stopu a větší tlak (vhodný pro „těžké ruce“), ideální pro tzv. podpisová pera (pero, které je využíváno hlavně pro podpisy).
BB (EB)Extra Broad Extra široký – velký oblý hrot pro silnou psací stopu a „výrazné styly písma“.

Hroty v těchhle velikostech jsou nejčastější, existují ještě další ale to už jsou hroty pro speciální nebo zvláštní účely. Já si pro svojí řadu Omikron kupuji hroty od značky Peter Bock a jsou dostupné ve všech výše uvedených velikostech.

Další dělení hrotů je podle druhu pokovení, zlato, růžové zlato, titan, platina a tak podobně. Většin hrotů je možné sehnat i pro leváky.

Tak základní rozdělení hrotů máme za sebou a podíváme se na to jak to vypadá uvnitř

Takhle vypadá hrot s podavačem, když ho vyšroubujete z úchopu (gripu)

A takhle to vypadá rozebrané, tady je vidět, že lze měnit i samotné hroty. Chce to trochu odvahy a zručnosti, ale zvládne to nakonec každý. Jen se musí dodržet ta základní velikost, protože šestku do pětky prostě nenarvete. 😀

Příště si povíme něco o nápisu Iridium Point Germany, který je skoro na každém hrotu.

Díky za Váš čas