26. 3. 2021 Od Václav Fiedler 1

Povídání o perech, část první

Je to více než rok co jsem se rozhodl vyrábět dřevěná pera, tenkrát mi to přišlo děsně jednoduché, nakoupím materiál a pustím se do toho. Nikdy by mě nenapadlo jak zajímavý je svět plnících per, když se do něj ponoříte hlouběji. 

První pera jsem vyráběl způsobem jako to dělají desítky výrobců, nakoupil jsem si kovové komponenty (tenkrát ještě v Americe), sehnal dřevo, roztočil soustruh a už to jelo. Byl jsem takový spokojený jak mi to pěkně jde a víc jsem neřešil. Až jednou se mě  v jedné skupině někdo zeptal ¨Jaká je velikost toho hrotu? Jakou má šířku? Kdo ten hrot vyrobil?¨ Prostě samé otázky na které jsem neměl odpověď. Pro mě naprosté peklo, kdo mě zná tak ví , že nesnáším když něco nevím o věcech které dělám. Tak jsem si obstaral informace a otázky zodpověděl. Myslel jsem si, že to bude stačit a pánovi jsem napsal, že tam tedy ty odpovědi má. Odpověď byla vyčerpávající asi na deset vět a začínala  ¨Výrobce hrotu je Dayacom ………….¨  Pán dlouho nereagoval, tak mi to nedalo a napsal mu znovu jestli ta odpověď byla jako dostačující. Na jeho reakci nikdy nezapomenu  ¨Já to přestal číst u Dayacomu¨  a tehdy mi došlo, že jestli to chci dělat pořádně musím o tom něco vědět. 

Ten pán se jmenuje Jiří Komínek a dnes se mnou spolupracuje na testování hrotů, inkoustů, testuje moje pera a pokud to tak můžu říct stali se z nás přátelé přes messenger.

Chtěl bych Vás postupně seznámit s tím co jsem se naučil a třeba Vás to také chytí.

A začneme pery z takzvaných kitů, už dávno neberu od tchajwanského Dayacomu, zůstal jsem pěkně v Evropě u dvou firem, které si nechávají vyrábět pera podle svého návrhu, nebo si je dokonce samy vyrábí. Je to znát na kvalitě, ale i na ceně. Ukážeme si to na firmě Beaufort ink od které beru pera Delta a Sigma. Zvlášť pero Delta patří k tomu nejlepšímu co se dá koupit a je velmi oblíbená u anglických výrobců. Jinak Anglie patří mezi země s největším počtem výrobců per v přepočtu na obyvatele, aspoň na FB to tak vypadá. Jsem asi ve čtyřech anglických skupinách na FB a nevycházím z údivu co všechno se dá vyrobit.

Na obrázku je rozkreslená sestava na pero Mistral od firmy Beaufort ink, já jí nabízím pod jménem Delta 

Section je úchop, tedy část za kterou většina lidí pero drží a v úchopu je ukrytý podavač inkoustu se zabudovaným hrotem (nib assembly)

Ink converter a cartridge je plnící konvertor a bombička.

Tyhle všechny části mi přijdou v balíčku, já vyrobím tělo a víčko ze dřeva nebo akrylátu a pak všechno poskládám a zalisuji. 

Příště si povíme něco o velikostech a druzích hrotů.

Díky za Váš čas.